Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Ferraty w Południowym Tyrolu

Wspinaczka po ścianach Dolomitów

Szlaki wspinaczkowe w Południowym Tyrolu i w Dolomitach
W Południowym Tyrolu jest ponad 30 szlaków wspinaczkowych charakteryzujących się pionowymi ścianami, głębokimi uskokami skalnymi, imponującymi wieżami i blokami skalnymi. Wiele gospodarstw w Południowym Tyrolu, dzięki swojemu położeniu, idealnie nadaje się na punkt wypadowy na te spektakularne trasy wspinaczkowe.
 
Włoskie określenie szlaku wspinaczkowego to „via ferrata“. W dosłownym tłumaczeniu to „żelazna droga“ i termin ten bardzo dobrze odzwierciedla charakter współczesnych szlaków wspinaczkowych. Są na nich zamocowane na stale liny, stopnie i drabinki, głównie żelazne.
 
Już od stuleci drabiny i liny służyły mieszkańcom gór jako ułatwienie w pokonywaniu drogi między gospodarstwami lub wioskami leżącymi na wysoko położonych i trudno dostępnych halach.
Takie drogi leczące gospodarstwa i wioski budowano z wielkim wysiłkiem z elementów drewnianych i schodów. Te schody są poprzednikami dzisiejszych nowoczesnych szlaków wspinaczkowych w Południowym Tyrolu. Wiele z tych szlaków, szczególnie w Dolomitach, powstało jednak w okresie pierwszej wojny światowej jako drogi dostępu dla patroli i dostaw na froncie w Dolomitach i jeszcze dziś przypominają o tamtych wojennych czasach.
 
Aby bezpiecznie wyruszyć na „via ferrata“ , potrzebne jest odpowiednie wyposażenie do wspinaczki: specjalne zabezpieczenia, pas, kask. Turysta powinien mieć tzw. pewny krok tzn. Nie może cierpieć na zawroty głowy. Nie ze wszystkich szlaków wspinaczkowych w Południowym Tyrolu i w Dolomitach można zawrócić.
 
W Południowym Tyrolu można uprawiać wspinaczkę o różnym stopniu trudności. Szlaki wspinaczkowe w Dolomitach zaliczają się do najpiękniejszych w całych Alpach. W osobliwym górskim świecie Dolomitów „vie ferrate“ prowadzą na strome szczyty, zapewniając miłośnikom wspinaczki niepowtarzalne przeżycia.
 

Urlop w gospodarstwie leżącym w pobliżu szlaków wspinaczkowych

Szlaki wspinaczkowe i urlop w gospodarstwie
Szlaki wspinaczkowe w Dolomitach:
Alpinisteig, Bonacossaweg, Großer Roßzahn, Günther-Messner-Steig, Hochbrunnerschneide, Kesselkogel-Klettersteig, Kleine Cirspitze, Latemartürme-Klettersteig, Laurenzi-Klettersteig, Masaré, Maximilian, Paternkofel, Peitlerkofel, Pisciadù, Pößnecker, Rotwand-Kettersteig, Santnerpass, Sass Rigais, Scalette Weg-Passo Lausa, Schusterplatte, Sextner Rotwand, Toblinger Knoten i wiele innych.

Urlop w gospodarstwie leżącym w pobliżu szlaków wspinaczkowych:
> Apartamenty i pokoje w gospodarstwach w Dolomitach