Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.
Home
Rękodzieło
Wyszukiwanie-produktow

Wyszukiwanie-produktów: rękodzielnictwo ludowe

Pojedyncze egzemplarze rękodzielnicze

Po kliknięciu na wybraną kategorię gospodarstw dowiedzą się Państwo więcej o gospodarzach i oferowanych przez nich wyrobach.
Wełna

Wełna  (1)

Znakomita wełna

O tym, jak wspaniała jest wełna, wiedziały już nasze babki: włókno wełniane utrzymuje ciepło i wyrównuje temperaturę, może wchłaniać wilgoć od środka i jednocześnie nie przepuszczać wody z zewnątrz. Owce od zawsze dostarczały wiejskim gospodarstwom mięso i wełnę. Tę ostatnią strzyżono, czesano, przędziono i stosowano do robienia na drutach, szydełkowania, do tkania lub spilśniania. Filcuje się wełnę czesaną, a arcydzieła, które przy tym powstają, pokazują, że wełna jest materiałem równie naturalnym co szlachetnym.
pokaż gospodarstwa
> Hoferhof w Algund (Rodzina Aichner)
Rękodzieło szydełkowe: poduszki do siedzenia, narzuty, dywany, serwetki haftowane babci Emmy, powłoczki na poduszki, wykonania na wymiar
Jajka

Jajka  (1)

Zdobienie jajek

Jak prawie żaden inny artykuł spożywczy, jajko ma od tysiącleci w wielu kulturach wielkie symboliczne znaczenie. Uważane jest za symbol życia i płodności. Nieważne, czy jest to jako kurze, gęsie czy kacze: pod jego skorupką w cudowny sposób kryje się życie. Lecz również sama skorupka od zawsze była przedmiotem pracochłonnych zabiegów zdobniczych: delikatnie farbowane i wydrapywane ręką gospodyń wiejskich jajka przeistaczają się w radosnych posłańców ludowego świata.
pokaż gospodarstwa
> Gamsegghof w Langtaufers (Rodzina Hohenegger)
Drapanki z gęsich jaj zdobione: motywami wielkanocnymi, przysłowiami, życzeniami, przesłaniem na specjalne okazje
Drewno

Drewno  (5)

Dłoń i drewno

Drewno jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej uniwersalnych surowców, jakie oferuje Ziemia. Drewno jako tworzywo ma tradycję liczoną w tysiącach lat. Także w gospodarstwach wiejskich drewna zawsze było pod dostatkiem i stąd jego rola jako stałego elementu codziennego życia. Od starannej obróbki drewna już niedaleko do sztuki. Jak kreatywna może być ręczna obróbka drewna, dowodzą ludowi rękodzielnicy: tocząc, rzeźbiąc i zaplatając drewno, tworzą prawdziwe dzieła sztuki.
pokaż gospodarstwa
> Lahngut w Lana (Rodzina Windegger)
Toczenie: kuliste naczynia, misy i talerze, kule, owoce z drewna, bizuteria, mlynki do pieprzu
> Thalerhof w Schnauders (Rodzina Kerschbaumer)
Obróbka drewna: krzyze, figurki Matki Boskiej, rzezby, produkcja na specjalne zamówienia
> Schneiderhof im Sarntal (Rodzina Hochkofler)
Snycerstwo: rzeźby, krucyfiksy, portrety, płaskorzeźby, specjalne wyroby artystyczne
> Pardellhof w Naturns (Rodzina Schnitzer)
Prace wykonane w starym drewnie:Figury ze starego drewna, lampy, misy, dekoracje do wykorzystania zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, wyroby na specjalne zamówienie
> Oberhof w St. Nikolaus (Rodzina Paris)
Plecionki: koszyki, lampy, torby, bizuteria, przedmioty dekoracyjne, produkcja na specjalne zamówienia