Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.
WEB
Back Home
Agroturystyka w Kastelbell-Tschars

Agroturystyka w Kastelbell-Tschars - Pokoje lub apartamenty w Południowym Tyrolu

przegląd gospodarstw ▼
Urlop w gospodarstwie w Kastelbell-Tschars to nie tylko możliwość delektowania się najlepszym winem w Vinschgau. W tutejszej gminie nadarza się również okazja do odkrywania licznych skarbów z dziedziny historii sztuki.

Gmina Kastelbell-Tschars leży w Untervinschgau i składa się z dwóch głównych wsi (Kastelbell i Tschars, od których wywodzi się nazwa gminy), trzech miejscowości (Galsaun, Marein, Latschinig im Tal) oraz czterech górskich osiedli (Freiberg, Tomberg, Trumsberg i Juval). Charakterystyczną cechą lokalnego krajobrazu, podobnie jak znacznej części doliny, są plantacje jabłek. Oprócz nich ważną rolę odgrywa tu uprawa winorośli - na terenie gminy znajduje się największa plantacja winorośli w Vinschgau. Winorośle szczególnie dobrze udają się na stromych zboczach Sonnenberg. Obok Riesling i Blauburgunder tłoczy się tu także rdzenne południowotyrolskie szczepy Vernatsch, Lagrein, Gewürztraminer i Fraueler.

Urlop w gospodarstwie w Kastelbell-Tschars: „piękny zamek“
Kto ze swojego wakacyjnego apartamentu w Kastelbell przyjrzy się wiosce, ten natychmiast zrozumie, skąd wzięła się jej nazwa. Przy wjeździe do wsi, po zachodniej stronie, wznosi się na bloku skalnym, na lewym brzegu Adygi, zamek Kastelbell. Nazwa Kastelbell oznacza nomen omen „piękny zamek”. Ten średniowieczny gród, o którym pierwsze wzmianki pojawiały się już w 1238 roku, udostępniany jest zwiedzającym w okresie od kwietnia do końca października. Dzięki relacjom przewodników zwiedzający poznać mogą historię budowli i arystokratycznego rodu Hendl. Ostatnia z rodu, hrabina Elvira, zamieszkiwała zamek do samej śmierci w 1998 roku. Znawców i miłośników sztuki przyciągają w to miejsce dwie całoroczne wystawy. Stare mury wykorzystano jako tło dla dzieł znanych mistrzów.

Do zamku Juval
Wprawdzie to niezupełnie bezpośrednie sąsiedztwo, lecz nie mniej imponujący i w każdym razie godny odwiedzenia jest zamek Juval, letnia rezydencja znanego z ekstremalnych wspinaczek górskich Reinholda Messnera. Kompleks zamkowy, strzegący ze skalnej półki wejścia do Schnalstal, pochodzi z czasów średniowiecza. Na przestrzeni wieków znajdował się w rękach różnych właścicieli i podlegał ciągłym przebudowom. Od XVII wieku stał się jedynie częściowo zamieszkały, a później zupełnie opustoszał i stopniowo zaczął popadać w ruinę. Reinhold Messner odkrył ten zamek całkiem przez przypadek i postanowił z miejsca urządzić w nim swoje pierwsze muzeum: Messner-Mountain-Museum. Pomieszczenia wewnątrz i na zewnątrz zamku mieszczą bibliotekę Messner Abenteuer-Bibliothek i Zbiór Eksponatów Tybetańskich, galerię obrazów świętych gór świata, zbiór masek z pięciu kontynentów, piwnicę ze sprzętem z ekspedycji, wyjątkową wystawę poświęconą Gesar Ling, pokój Tantry. Elementem kontrastującym są renesansowe freski. Muzeum czynne jest od końca marca do początku listopada z przerwą w lipcu i sierpniu, kiedy to himalaista spędza tu swój urlop. Urlop w gospodarstwie w Kastelbell-Tschars jest świetną okazją, by połączyć zwiedzanie zamków z pieszą wędrówką: pieszy szlak nad kanałami nawadniającymi poprowadzi urlopowiczów z zamku Kastelbell aż do Juval, a chętni mogą przy tej okazji dodatkowo zaplanować wypad do ruin Hochgalsaun.

Pieszo wzdłuż kanałów nawadniających
Obecnie wyjątkową popularnością cieszą się piesze wycieczki wzdłuż dawnych niewielkich kanałów nawadniających. Ścieżki te powstały jeszcze w czasach średniowiecznych jednocześnie z kanałami, które służyły rolnikom do pozyskiwania z wyższych partii wody do nawadniania suchych stoków. Ciągnące się kilometrami kanały są sztucznymi ciekami wodnymi, które muszą być utrzymywane w dobrym stanie. Zadanie to spoczywa na tzw. „Waaler”. Na niektórych kanałach spotkać można nadal dzwonki zwane Wasserschellen: woda napędza młotek, który uderza w dzwonek. Brak monotonnego dźwięku dzwonka był dla „Waaler”, sprawujących pieczę nad systemem nawadniania, sygnałem o niskim poziomie wody i o konieczności naprawy.

Dlaczego warto spędzić urlop w gospodarstwie w Kastelbell-Tschars:

Apartamentach i pokojach