
Agroturystyka w Vöran - Pokoje lub apartamenty w Południowym Tyrolu
przegląd gospodarstw ▼Na gości spędzających urlop w gospodarstwie w Vöran czekają szlaki przeznaczone dla rodzin z dziećmi, wspaniały spektakl, jaki szykuje nam natura, oraz ekologiczne gospodarstwa pielęgnujące wiejskie tradycje.
Vöran jest jedną z najbardziej nasłonecznionych miejscowości w Południowym Tyrolu. Leży pośród dziewiczych lasów w południowo-zachodniej części wyżyny Tschögglberg, niedaleko Hafling i Mölten. Słońce wschodzi tu wcześnie rano i świeci do późnego wieczora. Turyści nastawieni na piesze wycieczki znajdą w tej okolicy oraz na wyżynie Salten, obfitującej w górskie łąki, ogromny wybór szlaków o różnym stopniu trudności. Jedną z ulubionych form turystyki są rajdy konne na grzbiecie łagodnych haflingerów, znajdujące się w ofercie wielu tutejszych gospodarstw. Słynny region turystyczny Merano 2000 oddalony jest jedynie o 15 minut drogi. Urlop na wsi można spędzić w Vöran i jego dzielnicach: Aschl, Hinterkofl, Unterdorf i Leadner Alm.
Urlop w gospodarstwie w Vöran – ekologicznie i blisko natury
Większość rolników w Vöran żyje z hodowli bydła. W ostatnich latach rolnictwo w tych okolicach przeżywało okres ogromnego rozkwitu. Życie ponad 70 tutejszych gospodarzy stało się lżejsze dzięki zastosowaniu w pracy maszyn. Każdy urlopowicz zetknie się jednak z bliskim naturze i ekologicznym życiem na wsi. Vöran należało do stowarzyszenia krajów alpejskich - organizacji, która zajmowała się ochroną tradycji i siedlisk alpejskich. W tym okresie powstała w miejscowości ciepłownia solarna i instalacja fotowoltaiczna, zasilająca całą wieś i okolicę w energię elektryczną.
Na zboczach grzbietu Tschögglberg stoją do dziś zagrody o historycznym stylu zabudowy z czasów Bawarów. Ściany tych domostw zbudowane są z drewna i plecionki z rózeg, zaś dachy kryte strzechą. Jest to tradycyjny, bardzo stary sposób zabudowy, wymagający od użytkowników sporych umiejętności. Nieustannie trzeba reperować ten czy inny fragment poszycia dachowego…
Z kwater w Vöran turyści mają bardzo łatwy dostęp do ciekawych tras spacerowych wiodących do atrakcyjnych miejsc w samej wiosce i jej okolicach. Należy do nich na przykład kaplica św. Anny w dzielnicy Vöran, Aschl. Warto zobaczyć także kościół parafialny z XIV wieku, stojący w centrum wsi.
Zagadka kamiennych kopców zwanych „Stoanernen Mandln“
Jest takie miejsce, które wciąż pozostaje zagadką dla naukowców i które koniecznie trzeba zobaczyć podczas urlopu w Vöran: mistyczne kamienne kopce zwane „Stoanernen Mandln“. Na wysokości 2.000 metrów, na grzbiecie Tschögglberg, stoi ponad 100 figur z ułożonych warstwami kamieni. Niektóre z piramid osiągają wysokość człowieka, tu i ówdzie kamienie noszą prehistoryczne znaki.
Nie wyjaśniono do dziś ich pochodzenia. Przypuszcza się, że tworzyli je pasterze lub podróżni – dla zabicia czasu lub też jako znaki orientacyjne. Dziś miejsce to jest ulubionym celem wędrówek w masywie Sarntaler Alpen, nie tylko ze względu na bajeczny widok ze szczytu, lecz także z uwagi na stare opowieści, które ludzie od wieków snują na ten temat. Uważano, że wiedźmy zabiegały tu o względy diabła i urządzały dzikie tańce, zsyłając do doliny gwałtowne burze.
Magiczne miejsce na szczycie góry ma niezwykłą moc przyciągania. Podobne kamienne piramidy można znaleźć też w innych alpejskich miejscowościach, lecz nigdzie nie ma ich w takiej liczbie. Z tego miejsca rozchodzi się wiele szlaków, niektóre aż do doliny Sarntal, można je pokonać także konno.
Imponujący spektakl z naturą w roli głównej
Podczas urlopu w gospodarstwie w Vöran można poznać z bliska kulturę tutejszych rolników. W większości zagród gospodynie częstują gości warzywami z własnego ogrodu, poza tym każdy turysta odnajdzie tu ciszę i spokój. Przez samą wieś oraz w jej okolicach przebiega wiele szlaków wędrownych, z których znaczna część ma charakter edukacyjny, jak np. ścieżka do trzech kopuł porfirowych Rotsteinkogel, Beimsteinkogel i Untersteinkogel. Te trzy czerwonawe formacje skalne powstały z zastygłej przed milionami lat lawy wulkanicznej.
Wędrówka do skały Rotsteinkogel wynagradza trud wyjątkową atrakcją: znajduje się tu kino na skale - miejsce, gdzie reżyserem całego spektaklu jest natura. Gdy usiądziemy w jednym z 40 foteli kinowych, wykonanych ze stali i drzewa kasztanowego, przed naszymi oczami rozpościera się panorama całej doliny Adygi, Ultental, Passeiertal, niecka, w której leży Merano oraz szczyty gór w rezerwacie Texelgruppe i w Dolomitach.
Ruszając na okoliczne szlaki, można spokojnie zostawić samochód w miejscu naszego zakwaterowania w Vöran. Wieś i sąsiednie miejscowości Hafling, Mölten i Jenesien są ze sobą dobrze skomunikowane, kursuje tu bowiem publiczna komunikacja i busy dowożące turystów na szlaki. Do samego Vöran można dotrzeć w ciągu ośmiu minut kolejką linową z Burgstall.
Dlaczego warto spędzić urlop w Vöran:
- Kino na świeżym powietrzu z widokiem zapierającym dech w piersiach
- Szlaki wędrowne dla rodzin z dziećmi i nie tylko
- Idealne miejsce wypoczynku blisko natury