Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.
WEB
Back Home
Agroturystyka w Brenner

Agroturystyka w Brenner - Pokoje lub apartamenty w Południowym Tyrolu

przegląd gospodarstw ▼
Na urlopie w gospodarstwie w Brennero goście poznają długą historię tego miejsca. Było to miejsce postoju drogocennych towarów, prominentnych gości i pracowitych górników.

Przełęcz Brennero położona na wysokości zaledwie 1.370 m n.p.m. uchodzi za niską przełęcz w głównym grzbiecie alpejskim. Tutaj zaczyna się dolina Eisacktal i tutaj austriacki Tyrol spotyka się z włoskim Południowym Tyrolem. Stara droga przez przełęcz, autostrada i odcinki kolei łączą obie części Tyrolu. Po stronie włoskiej obszar przełęczy należy do gminy Brennero. Obejmuje ona wioski Brennero, Gossensaß i Pflersch. Już od najwcześniejszych czasów przełęcz Brennero należała do najpopularniejszych przejść przez Alpy i jej historyczne znaczenie jest odpowiednio duże.

Urlop w gospodarstwie w Brennero: czerwony dywan koronacji cesarskiej
Przez przełęcz Brennero prowadził niegdyś szlak bursztynowy, którym ten żółty kamień półszlachetny przewożono znad Bałtyku na wybrzeże Adriatyku i sprzedawano w rejonie Morza Śródziemnego. Jednak nie tylko towary przejeżdżały przez przełęcz, również cesarze rzymscy narodu niemieckiego podróżowali szlakiem przez Brennero w drodze do Rzymu na koronację. I nie byli oni jedynymi prominentami, którzy w ciągu długiej historii miejscowości zatrzymywali się na postój na przełęczy Brennero.

Przy okazji urlopu w kwaterze w Brennero można zauważyć paralele ze znanymi osobistościami jak Henryk Ibsen czy Richard Strauss. Również oni kiedyś się tutaj zatrzymali. Liczyli, że woda z leczniczego źródła w uzdrowisku Brennero wyleczy ich z dolegliwości reumatycznych czy kokluszu. Do dziś w termalnych źródłach dostępne są kuracje wodą pitną lub inhalacjami. W XIX wieku kurort przeżywał okres rozkwitu, nawet pociągi pospieszne zatrzymywały się wtedy na dworcu Brennerbad. Kiedy w 1902 roku zbudowano Grand Hotel, rozwinęła się wytworna turystyka. Jednak zaledwie dwadzieścia lat po obiecującej inauguracji hotel padł ofiarą pożaru.

Gossensaß: kurort Ibsena, siedziba młodych górników
Wielkie nazwisko norweskiego pisarza Henryka Ibsena jest ściśle związane z drugą miejscowością: z Gossensaß, stolicą gminy Brennero. W XX wieku uchodziła ona za najważniejszy po Merano kurort Tyrolu, a Ibsen był chyba jego najbardziej znanym kuracjuszem. Na urlopie w gospodarstwie w Brennero można prześledzić historię tego znamienitego gościa. Muzeum Ibsena prezentuje obrazy, zdjęcia, listy i kartki pocztowe pisarza.

Nazwa Gossensaß wskazuje też na jeszcze jedną funkcję tej miejscowości: „Gotzen“ to górnicy, a „Saß“ oznacza siedzibę. O okresie świetności, kiedy to w sąsiedniej dolinie Pflerschtal wydobywano srebro i ołów, świadczą jeszcze dzisiaj domy górników, stary sąd górniczy czy kapela św. Barbary nazwana tak na cześć patronki górników. W Gossensaß zbierali się górnicy z całej Europy. To był największy okres rozkwitu miejscowości. Trwał od średniowiecza do roku 1818, kiedy kopalnię zamknięto.

Gdzie rządzi bóg pogody...
Na urlopie w gospodarstwie w Brennero góry są na wyciągnięcie ręki. Tribulaun, Weißwandspitze czy Feuersteingletscher stanowią cel wypraw bardziej aktywnych urlopowiczów, zaś alpiniści wspinają się na Lampskopf-Klettersteig. Przełęcz Brennero to również swoista granica meteorologiczna. Kiedy na północy pada, można przyjąć, że na południowej stronie Alp świeci słońce.

Dlaczego warto spędzić urlop w Brennero:

Apartamentach i pokojach