Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.
WEB
Back Home
Agroturystyka w Wokół Kronplatz

Dovolená na statku v Okolo Kronplatzu - Pokoje k pronájmu nebo apartmány v Jižním Tyrolsku

Urlop w gospodarstwie w okolicy Kronplatz to gwarancja, że będzie akcja, rozrywka i prawdziwa gościnność rodem z „Puschtra“.

Miasto, wieś, rzeka. I jezioro. I góra. Na urlopie w gospodarstwie w regionie turystycznym Kronplatz niczego nie brakuje: zakupy w Bruneck czy Innichen, biegi na nartach w Gsies czy Rasen-Antholz, wędrówki, wspinaczka lub kajakarstwo w dolinie Tauferer Ahrn, muzea w bliskim sąsiedztwie kwater urlopowych w okolicach Kronplatz. Myliłby się ten, kto kojarzyłby to wszystko z gwarem i zamieszaniem, ponieważ w tym turystycznym eldorado jest też sporo zacisznych miejsc. Właśnie tam stoją gospodarstwa z kwaterami urlopowymi, które stanowią idealny punkt wypadowy na wycieczki krajoznawcze wokół Brunecker. Tradycja spotyka się tu z miejskim życiem i przyrodą. Nie przypadkiem dolina Puster nazywana jest „zieloną doliną“.

Urlop w gospodarstwie w okolicy Kronplatz: na „dachu świata“
Wznoszący się na wysokość 2.275 metrów Kronplatz nie jest najwyższą górą w dolinie Puster, ale przez cały rok stanowi dumę okolicznych gmin: latem to znakomite miejsce na wędrówki, a zimą - na narty na wielokilometrowych i najlepiej przygotowanych trasach w dolinie. Do tego w pakiecie jest słońce i widok aż na Ortler - w pogodne dni. Dolina Puster i jej boczne odnogi Tauferer Ahrn, Gsieser i Antholzer, a także dolina Gader stanowią część bogatej oferty propozycji spędzenia wolnego czasu. Na płaskowyżu na szczycie góry spotykają się gminy Bruneck, Enneberg, Percha i Olang. Nazwa góry wywodzi się z legendy, której bohaterką jest Dolasilla, córka panującego w Dolomitach króla Fanes. Kronplatz, w tłumaczeniu: miejsce koronacji, to góra, na której miała się odbyć koronacja księżniczki. Warto również zobaczyć dzwon pokoju Concordia 2000 znajdujący się na jej szczycie. Jest on poświęcony św. Bernardowi, patronowi narciarzy i ludzi wspinających się po górach. Na płaszczu dzwonu widnieje napis „Donet deus populis pacem“ – „Niech Bóg podaruje ludom pokój". Dzwon ten rozbrzmiewa i jest słyszany z daleka codziennie o dwunastej w południe, a także wtedy, kiedy jakieś państwo zniesie karę śmierci lub kiedy zakończy się jakaś wojna. Najnowszą atrakcją na Kronplatz jest oryginalny budynek muzeum, który sława architektury Zaha Hadid zaprojektowała jako siedzibę Górskiego Muzeum Messnera Corones.

Kto nie lubi tłumów…
… chętnie wycofuje się do małych wiosek. Tutaj wiejskie życie wciąż toczy się swoim dawnym rytmem. Każda wieś ma własne tradycje, każda boczna odnoga doliny Puster ma własne specjały. Na urlopie w gospodarstwie w okolicach Kronplatz można odkryć więcej niż by się spodziewało. Gospodarstwa w okolicznych przysiółkach leżą na rozległych terenach zielonych, a charakter krajobrazu wyznaczają zajęcia mieszkańców: hodowla zwierząt i uprawa roli. Wieczorami ludzie spotykają się tu chętnie w gospodach starych i nowych gospodarstw, aby pobyć razem, dzielić się różnymi opowieściami, może nawet pośpiewać i potańczyć.

Każda wioska ma swój odpust
Obowiązkowym wydarzeniem dla mieszkańców wioski i gości jest tradycyjny miejscowy odpust. To święto, nazywane tutaj „Kirschta“, wywodzi się od dnia poświęcenia lokalnego kościoła, czyli dnia poświęconego jego świętemu patronowi. Kiedy w miesiącach letnich, od maja do września, odbywa się „Kirschtamichl“, zbierają się wszyscy – zarówno mieszkańcy wioski, jak i goście z sąsiednich wsi. „Michl“ to słomiana kukła usadowiona na szczycie długiego pnia drzewa. Już samo ustawienie tego pnia zwieńczonego słomianą kukłą jest wesołym widowiskiem przyciągającym wielu widzów. Im wyższe drzewo, tym dumniejsza wieś. Wieś musi strzec swojego „Michl“ przez całą dobę, aby nie wykradli go młodzieńcy z sąsiednich wsi i w większości wiosek tej tradycji przestrzega się do dziś.

Ziemniaki z doliny Puster
Południowa część Południowego Tyrolu ma swoje wino, a dolina Puster ma swoje ziemniaki. W porównaniu z innymi rejonami Południowego Tyrolu panuje tu nieco surowszy klimat, który stwarza idealne warunki do uprawy „Puschtra Erdepfl“ – ziemniaków z doliny Puster. Na urlopie w gospodarstwie w okolicy Kronplatz latem widać rozległe pola z kwitnącymi na biało lub różowo niskimi zielonymi krzakami, a ziemniaki we wszelkich odmianach przez cały rok widnieją w karcie dań każdej gospody w co najmniej trzech postaciach: jako zupa ziemniaczana, tarte ziemniaki Erdäpfelribbla lub placuszki ziemniaczane Erdäpfelblattlan, gulasz ziemniaczany. Mieszkańcy Puschtra mają nawet swoje specjalne święto ziemniaka. We wrześniu odbywa się tu tydzień ziemniaków „Puschtra Erdepflwochn“, podczas którego wszystkie uczestniczące w wydarzeniu gospody podają dania z ziemniaków przygotowane według starych przepisów w nowej interpretacji. Naturalnie kuchnia doliny Puster jest o wiele bardziej urozmaicona niż to mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Tirtlan, sprasowane knedle czy różne rodzaje słodkich wypieków, takich jak Niggilan, Kniekiechlan, Strauben i wiele innych typowych potraw z doliny Puster przygotowuje się nie tylko w starych, tradycyjnych gospodach, lecz także - z okazji wiejskich świąt - w otwartych ulicznych kuchniach w całym regionie. Już choćby tylko dla skosztowania tych smakołyków warto wybrać się na urlop w okolicy Kronplatz.

Dlaczego warto spędzić urlop w Kronplatz: