Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.
WEB
Back Home
Agroturystyka w Sexten

Agroturystyka w Sexten - Pokoje lub apartamenty w Południowym Tyrolu

przegląd gospodarstw ▼
Na urlopie w gospodarstwie w Sexten główną rolę odgrywają góry. Ta najbardziej na wschód wysunięta gmina Południowego Tyrolu słynie z wyjątkowych Dolomitów Sextner i bardzo osobliwego naturalnego zegara słonecznego.

Gmina Sexten, którą zamieszkuje 1.900 osób, oprócz stolicy St. Veit i Moos obejmuje również przysiółki Schmieden, Kiniger, Außerberg i Mitterberg. Na północnym wschodzie doliny Sexten przebiega część głównego pasma Alp Karnickich ze szczytem Helm, a po przeciwnej stronie królują Dolomity Sextner. Znajdują się one w pełni pod ochroną, gdyż leżą w rezerwacie przyrody Drei Zinnen zaliczanym do światowego dziedzictwa przyrodniczego. Najwyższym punktem gminy jest wznoszący się na wysokość 3.152 metrów Dreischusterspitze na wschód od doliny Innerfeld. Symbolem doliny Hochpuster są natomiast słynne Drei Zinnen. St. Veit, stolica gminy Sexten, to idealny punkt wypadowy na wycieczki po rezerwacie. Moos leży u wejścia do malowniczej doliny Fischlein, która jest wspaniałym miejscem na urocze spacery. Łatwo stąd można również dotrzeć do atrakcji turystycznych w sąsiednich gminach doliny Hochpuster, jak jezioro Pragser Wildsee.

Odkrywanie nowych szlaków na urlopie w gospodarstwie w Sexten
Tutejszy okrężny szlak to dobra sposobność, aby poznać otoczenie kwatery urlopowej w Sexten. Składa się z on dwóch etapów i prowadzi - bez dużej różnicy wzniesień - przez miejscowości w dolinie Sexten. Pierwsza część szlaku biegnie wzdłuż północno-wschodniej ściany doliny, część druga - po stronie południowej. Szlak prowadzi obok miejsc, których dotyczą legendy doliny Hochpuster, a także tych, które były świadkami nowszej historii: ruiny fortyfikacji Heideck wciąż jeszcze noszą ślady walk, jakie toczyły się tutaj podczas pierwszej wojny światowej.

Relaks na nartach wśród pięknych widoków
Zaledwie kilka kilometrów od granicy z Austrią znajduje się ośrodek narciarski Helm, który kusi przepięknymi widokami na Dolomiten Sextner i Pragser, a także możliwością spokojnego odpoczynku na nartach. Helm to narciarski numer jeden w dolinie Hochpuster. Można do niego dotrzeć również z Vierschach w sąsiedniej gminie Innichen. Helm jest też połączony bezpośrednio z ośrodkiem narciarskim Rotwand, którego dolna stacja znajduje się w Moos. Również na Rotwandwiesen można jeździć na nartach, podziwiając wspaniałą panoramę miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa przyrody UNESCO. Obfite opady śniegu są tam niemal gwarantowane. Oba rejony narciarskie należą do wielkiej karuzeli narciarskiej w Dolomitach Sextner oferującej łącznie 93 km tras narciarskich. Po nartach najprzyjemniej zakończyć dzień w kwaterze urlopowej w Sexten.

Która godzina?
Pięć wierzchołków Dolomitów: Neuner, Zehner (właściwie Sextner Rotwand), Elfer, Zwölfer i Einser tworzy prawdziwą osobliwość, jaką jest zegar słoneczny Sextner. Dawniej pozwalał on tutejszym góralom orientować się w czasie. Na przykład chłopi, którzy pracowali na polu i widzieli te szczyty, wiedzieli, która jest godzina. Bieg słońca widziany z uzdrowiska Moos odpowiada poszczególnym górom. Do przesilenia zimowego dokładnie o godzinie 12:00 w południe słońce znajduje się nad szczytem Zwölfer, a o 13:00 - nad Einser. To samo dotyczy też pozostałych wierzchołków. Przypuszczalnie nawet nazwa Sexten pochodzi od góry Zwölferkofel: Rzymianie mierzyli czas w inny sposób i na dwunastą w południe mówili „sexta hora“ – dlatego Sexten. Zatem kto od kogo zaczerpnął? W każdym razie na urlopie w gospodarstwie w Sexten zegary odmierzają czas inaczej.

Dlaczego warto spędzić urlop w Sexten:

Apartamentach i pokojach