Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.
WEB
Back Home
Agroturystyka w Lajen

Agroturystyka w Lajen - Pokoje lub apartamenty w Południowym Tyrolu

przegląd gospodarstw ▼
Urlop w gospodarstwie u wejścia do doliny Grödner i w miejscu, gdzie mógł się urodzić minnesinger Walther von der Vogelweide

Gmina Lajen znajduje się w dolnej części doliny Eisack na nasłonecznionym zboczu góry na wschód od Klausen bezpośrednio u wejścia do doliny Gröden. Oprócz Lajen, położonego na wysokości około 1.100 m n.p.m., obszar gminy obejmuje też miejscowości: Ried, Tanirz, Albions, St. Peter, Tschöfas i Freins. Tutejszy krajobraz charakteryzują porozrzucane przysiółki i gospodarstwa oraz tarasy gruntów ornych. Góra Raschötz nieopodal Lajen wznosi się na wysokość 2.260 metrów i jest jednym z pasm w zachodniej części masywu Geisler.

Urlop w gospodarstwie w Lajen: kościoły i pomniki przyrody
Religia zawsze odgrywała ważną rolę w życiu mieszkańców Alp. Również gmina Lajen obfituje w kościoły i przydrożne kapliczki, a historia niektórych z nich sięga czasów średniowiecza. Wprawdzie nie aż tak wiekowy, jednak nie mniej imponujący jest klasycystyczny kościół parafialny w Lajen. Nosi on wezwanie świętych Szczepana i Wawrzyńca i pochodzi z XIX wieku, a z powodu swojej wielkości potocznie nazywany jest „katedrą na górze“. Warto też zobaczyć największy kasztanowiec Europy, który mierzy dziewięć metrów w obwodzie pnia i rośnie na obrzeżach Lusenegg.

Fascynująca przeszłość góry
Okolice Lajen obfitują w znaleziska archeologiczne. Wskazały one, że Raschötz mógł być miejscem odpoczynku myśliwych z epoki kamiennej. W sąsiadującym z Lajen Wasserbühl podczas wykopalisk znaleziono ślady osadnictwa z epoki brązu i żelaza. Historyczne znaleziska sięgają też czasów rzymskich: przez Lajanum prowadziła rzymska droga z miejscem poboru opłat za przejazd. Z okresu od III do V wieku znaleziono narzędzia i piece do wypalania cegieł. W ratuszu miejskim wystawiony jest menhir z epoki miedzi.

Minnesinger Walther von der Vogelweide
Minnesinger Walther von der Vogelweide jest chyba najsłynniejszym mieszkańcem Lajen. Na jego cześć w latach 60-tych XX wieku gmina obrała jako herb śpiewającego ptaka w klatce. Wśród badaczy opinie na temat miejsca urodzenia tego najbardziej znanego niemieckojęzycznego średniowieczne liryka się różnią, jednak do najpopularniejszych należy przekonanie, że urodził się on w Innervogelweiderhof w Ried. Podczas urlopu w gospodarstwie w Lajen miejsce to można zwiedzić po wcześniejszym umówieniu się. Zaczynający się w Lajen szlak Walthera von der Vogelweide prowadzi bezpośrednio obok jego domniemanego miejsca urodzenia. Szlak ten ma siedem kilometrów długości i jest dostępny przez cały rok.

Wędrówki wokół Lajen
Spokój i odpoczynek można znaleźć zarówno w kwaterze urlopowej w Lajen, jak i na wielu szlakach spacerowych i wędrówkowych biegnących wśród średnio wysokich gór wokół Lajen. Przyjemna trasa zaczyna się już w samym Lajen i prowadzi przez Poststeig (pocztowe podejście) do St. Ulrich w Gröden. Nazwa podejścia pochodzi z czasów, kiedy jeszcze tą drogą do Gröden dostarczano pocztę. Odważnym trzeba koniecznie polecić wejście na szczyt Raschötz. Wysiłek wspinaczki z nawiązką wynagrodzi im wspaniała panorama całej okolicy. Raschötz oferuje też idealne warunki na spokojne wędrówki po halach. Kto chciałby połączyć ruch z poznawaniem kultury, może wejść rycerskim podejściem Rittersteig do położonego w pobliżu zamku Trostburg pochodzącego z XII wieku. Tutaj późnośredniowieczny poeta i kompozytor Oswald von Wolkenstein spędził część swojej młodości. Dzisiaj mieści się tu muzeum zamków Południowego Tyrolu. Największa w Europie wysokogórska hala Seiser Alm czy rejon narciarski i wędrówkowy w Gröden to kolejne atrakcje, do których można szybko i wygodnie dotrzeć z Lajen. Poza tym Lajen stanowi końcowy punkt 61-kilometrowego szlaku Dolorama, zaczynającego się na hali Rodenecker.

Tradycja i obyczaje
Urlop w gospodarstwie w Lajen to kontakt z tradycją i obyczajami. Ucztą dla oczu jest na przykład strój ludowy z Lajen, który miejscowi wciąż jeszcze zakładają na tradycyjne procesje i święta kościelne. Świętem – nie tylko dla krów – jest spędzanie bydła z hal w Lajen w pierwszą niedzielę października. Krowy przystraja się wtedy odświętnie małymi wieńcami i obwiesza dzwonkami, sprowadza z hali do doliny i tam wita dużym festynem. Na jego program składają się kapela muzyczna, tradycyjny taniec Schuhplattler, Goaßlschnöller (trzaskanie z bata) oraz specjały z lokalnej wiejskiej kuchni. Głęboko w tradycji Lajen zakorzeniony jest też obyczaj Törggelen. Przysiółek Ried, otoczony winnicami na pobliskich zboczach, słynie z pieczonych kasztanów i starych gospód.

Dlaczego warto spędzić urlop w Lajen:

Apartamentach i pokojach