Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.
WEB
Back Home

Niesamowity urlop spędzony na wędrówkach po słynnych Dolomitach

Stromy masyw Dolomitów wypiętrzył się z morza 200 milionów lat temu. Dzisiaj w znane na całym świecie górskie rejony Pustertal i Eisacktal przybywają miłośnicy wędrówek i wspinaczki. Wiele gospodarstw agroturystycznych leży bezpośrednio przy oznakowanych szlakach turystycznych i jest znakomitą bazą do uprawiania pieszych wycieczek. Urlop spędzony w tym regionie Dolomitów będzie niezapomnianym przeżyciem. Od 2009 roku Dolomity są wpisane na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.

Człowiek mimowolnie wstrzymuje oddech - co za panorama! Potęga i niesamowity urok Dolomitów na wszystkich robią wrażenie. Góry nazwano od nazwiska francuskiego mineraloga Dolomieu, który w 1788 roku odkrył, że te giganty w dużej części składają się z nieznanego jeszcze kamienia zawierającego magnez.

Do rejonu urlopowego Dolomitów zalicza się rejon Schlern z halą Seiser Alm, największą i najwyżej położoną w Europie halą wysokogórską. Z rejonem Rosengarten Latemar związanych jest wiele opowieści. Tutaj panował król Laurin, którego żarzący się czerwienią Ogród Różany (Rosengarten) można podziwiać przy zachodzie słońca.

Opowieściami i legendami obrosły też obie ladyńskie doliny Południowego Tyrolu: Grödental i Gadertal. Gminy w położone w dolinie Gröden - St. Ulrich, St. Christina i Wolkenstein - słyną z wyrobów drewnianych, natomiast gminy w dolinie Gadertal - St. Martin w Thurn, Wengen, Abtei i Corvara - są znane ze swoich „Viles“ (przysiółków). Obecnie są to obiekty objęte ochroną zabytków, które, na równi z licznymi odrestaurowanymi młynami wodnymi, nadają charakter krajobrazowi.

Niedaleko stamtąd, w Pustertal, znajduje się rejon Kronplatz, obejmujący miasto Bruneck wraz z okolicznymi miejscowościami i dolinami bocznymi. Na północny wschód rejon zamyka malowniczy Antholzer i daleka dolina Gsiesertal. Jeszcze dalej położone są wszczyty Drei Zinnen w Hochpustertal - jeden z końcowych punktów Dolomitów.

Gra z nagrodami: zagadka Dolomitów

Podróż pełna odkryć! Tajemnica Dolomitów kryje się w 4 ciekawych etapach konkursu. Po każdym etapie przy odrobinie szczęścia można zdobyć wartościową nagrodę, a po rozwiązaniu wszystkich etapów można się wpisać do księgi zdobywców szczytów i wygrać niezapomnianą podróż w Dolomity.
Dolomity - Światowe dziedzictwo przyrody UNESCO

Dolomity - wskazówki

Atrakcje turystyczne
Zamek Thurn (muzeum ladyńskie), muzeum lokalne Grödner (St. Ulrich), sferyczny zegar słoneczny (Monte Pana/St. Christina), muzeum opactwa w Innichen, dom Gustava Mahlera, kościółek św. Heleny (Deutschnofen), jezioro Karer, piramidy z ziemi (Steinegg), sanktuarium Maria Weissenstein, starówka w Bruneck, muzeum sztuki ludowej w Dietenheim, zamek Prösels, muzeum ludowe Tschötscherhof, Gród Taufers, muzeum kopalni w Kornkasten (Steinhaus), tunele górnicze i klimatyzacyjne (Prettau), muzeum minerałów (St. Johann), dom przyrody (St. Johann), muzeum szopek bożonarodzeniowych (Luttach)
Wycieczki
Masyw Sella, Grödner Joch, Col di Lana, Mühltal, park przyrody Fanes-Sennes-Prags, park przyrody Puez-Geisler, piramidy z ziemi (Percha), jezioro Antholzer, trasa wśród wysokogórskich hal Gsieser Almenweg 2000, Langkofel, Puez, Panascharte, Drei Zinnen, Pragser Wildsee, Fischleintal, Plätzwiese, wycieczki rowerowe z Innichen do Lienz, Völser Weiher, Langkofeli Plattkofel, hala Seiser Alm, przełęcz Santnerpass, Masarè-trasa wspinaczkowa, Hexenbänke i Hexenstühl (Ławy i krzesła czarownic) (Kastelruth), Rain-Wasserfälle, Neves-Stausee (Lappach), Ritterweg w Sand w Taufers, Schwarzenstein-Gipfeltour, park przyrody Rieserferner-Ahrn
Ośrodki narciarskie
Alta Badia, Kronplatz, Gröden - Seiser Alm, Sextner Dolomiten, Karersee - Fassatal, Obereggen - Ski Center Latemar, Speikboden, Klausberg
Biegi długodystansowe
Seiser Alm, Lavazè Joch, Antholz, Gsieser Tal, Rein w Taufers

Dolomitach przegląd