Knedle mają w Południowym Tyrolu długą
tradycję. Lubią je mali i duzi, bo są różnorodne, smaczne, sysące i dają miłe uczucie, że ma się „w żołądku coś dobrego“.
Dużo książek kucharskich zajmuje się tymi okrągłymi kluskami, które można przyrządzać w nieskończonej liczbie wariantów.
Słodkie lub
pikantne,
pożywne lub
lekkie, jako dodatek do zup, dodatek do dań głównych lub samodzielne danie. Poniższe wskazówki dotyczą
przygotowania wszystkich rodzajów
knedli:
- Przy formowaniu knedli ręce należy dobrze zwilżyć zimną wodą. Ciasto na knedle nie powinno przyklejać się do wewnętrznej strony dłoni.
- Masę należy dobrze zagnieść. Zanim knedle trafią do wody, muszą być gładkie i okrągłe i nie może być na nich pęknięć. Pęknięcia w cieście umożliwiają wodzie dostanie się do środka klusek. Jeśli tak się stanie, knedle się zapadają, tracą kształt i całość przestaje być apetyczna. Jeśli po uformowaniu knedli posypie się je mąką, lepiej zachowają kształt.
- Najlepiej zrobić jedną kluskę na próbę . Jeśli przy gotowaniu się zapadnie, do ciasta należy dosypać trochę mąki.
- Do wody dodać odrobinę soli , a przy cięższych knedlach także dolać bulionu.
- Knedle zawsze należy wrzucać do wrzącej wody, której temperatura potem się zmniejsza. Przy gotowaniu woda jest gorąca, ale już nie bulgocze.
Kto jednak sam nie chce eksperymentować i woli spróbować knedli z Południowego Tyrolu w autentycznej postaci, powinien odwiedzić jedną z 27 wiejskich gospód „Roter Hahn“ . Tutaj podaje się różne rodzaje knedli takie jak knedle ze speckiem, knedle ze szpinakiem, knedle z wątróbką, knedle z ziołami, knedle z pokrzywą czy knedle z serem przygotowane według przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie i w większości z wykorzystaniem własnych produktów pochodzących z gospodarstwa. Prawdziwy raj dla podniebienia.
> do wiejskiej książki kucharskiej
> do kuchni gospodarstwa Południowego Tyrolu